Posłóchejcie kamaradzi – 2004

Joszko Broda

11 września 2018

„Posłóchejcie Kamaradzi” – album muzyczny z gatunku World Music – to kolejna autorska płyta Joszka Brody (nagrana w 2002, a wydana w 2004 roku), która jest świadectwem piękna muzyki źródłowej Karpat.

Oprócz Joszka, który gra na drumli, rogach, fujarach, okarynie, skrzypcach, gajdach, czterometrowej trombicie i wielu innych instrumentach ludowych, a także śpiewa, na płycie usłyszymy czołowych przedstawicieli muzyki ludowej Karpat polskich i węgierskich, których Joszko zaprosił do wspólnego grania: jego ojca, Józefa Brodę (śpiew, liść), siostrę Katarzynę Brodę-Firlę (śpiew), muzyka z zespołu Muzsikás, Pétera Ériego (altówka trzystrunowa), muzyka z zespołu Téka, Pála Havasrétiego (śpiew, kontrabas trzystrunowy, gardon, lira korbowa), Kálmána Balogha (cymbały węgierskie) i innych.

Joszko sięgnął do tematów muzycznych z Beskidów, aby pokazać bogactwo muzyczne regionu, z którego pochodzi. Śląsk Cieszyński, teren pogranicza, to miejsce współistnienia wielu kultur, a specyficzna muzyka, która powstała na tych ziemiach, jest efektem przenikania się różnorodnych wpływów – płyta to realizacja pomysłu utrwalenia tych doświadczeń. Węgrzy, Polacy, Słowacy, Romowie i Czesi mogą ją uznać za wyrastającą z ich tradycji.

„Posłóchejcie Kamaradzi” to muzyka zagrana i zaśpiewana z sercem. Egzotyczna dla Polaków drumla i utogordon w porywającym utworze „Drumla”, czterometrowa trombita połączona z góralskim śpiewem, fujara z pogranicza Polski i Słowacji, liść, na którym gra się jak na saksofonie sopranowym, czy trzystrunowa altówka węgierska z trzystrunowym kontrabasem nadają tej płycie oryginalne brzmienie.

Płyta (w formie eleganckiego wydania dla koneserów – digipack – z interesującą książeczką) ukazała się dzięki pomocy Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i Polskiego Instytutu Kultury w Budapeszcie.

„Jako doświadczony pracownik muzyczny mogę państwa zapewnić, że twórczość na owej płycie jest najwyższej próby. (…) Powstała naprawdę wielka muzyka, o czym w pełnej przytomności umysłu zaświadczam”.

Wojciech Waglewski (muzyk, kompozytor, twórca zespołu Voo Voo.

„Ten unikalny świat dźwięków zespolił w sobie wszystkie wartości od Paryża po Azję Środkową, od Bałkan do Morza Bałtyckiego, a jego głębia historyczna sięga dźwięków pasterzy nomadzkich po muzykę współczesną”.

Ferenc Kiss (etnomuzykolog, muzyk, założyciel Wydawnictwa Muzyki Folkowej i Ludowej ETNOFON).

Czytaj więcej…

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Jeśli chcesz mi towarzyszyć i otrzymywać informacje o nowych wpisach na blogu, zapraszam do zapisania się do newslettera. To bardzo ważne, żeby teraz na początku poczuć wiatr w żaglach, dlatego Twoja subskrypcja będzie dla mnie czymś więcej niż tylko powiększeniem audytorium bloga. Będzie dawką energii, która daje twórczą moc.

Dziękuję i odwdzięczam się przekazaniem dostępu do niepublikowanego wcześniej utworu. Mój ulubiony utwór „Doliny” na mojej ulubionej, starszej ode mnie fujarce w Es, wykonanej przez mojego tatę.


 

0 0 votes
Article Rating
Zasubskrubuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

 

← Wróć na stronę główną bloga

Nowy album

Człowiek z lasu

Joszko Broda solo - Człowiek z lasu
Zamów już dziś
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content