Open

Koncert Joszko Broda Open jest wydarzeniem pokazującym różnorodność, bogactwo i siłę muzyki etnicznej, która w połączeniu z nowoczesnymi, jazzowymi brzmieniami gitary, kontrabasu i gitary basowej, wydobytymi przez znakomitych muzyków, tworzy niezwykłe zjawisko, dostarczające niezapomnianych przeżyć estetycznych. Jak sama nazwa wskazuje, Joszko Broda Open jest projektem otwartym – na muzyków, na różne gatunki i style muzyczne, a przede wszystkim na publiczność i jej oczekiwania.

„Open” oznacza także, że Joszko zaprasza na koncerty różne składy muzyczne, od duetu przez trio i kwartet aż do trzydziestoosobowego zespołu. Joszko zaprosił do wzięcia udziału w tym wydarzeniu wykonawców, dla których muzyka etniczna jest inspiracją i wyzwaniem. Do wyróżnionego grona należą: Michał Barański, Dima Gorelik, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Adam Bałdach, Frank Parker, Jan Trebunia-Tutka oraz mniej znani, ale niemniej zachwycający, śpiewający po góralsku białymi głosami wykonawcy z Beskidów.

Koncert to także możliwość zobaczenia i usłyszenia niecodziennych instrumentów Joszka Brody, jakimi są m.in.: liść, słomka, trzcina, przeróżne ludowe fujary (postna, sałaska, jednootworowa, pięciootworowa, sześciootoworowa), drewniany róg pasterski, kopia ligawki kurpiowskiej wykonana z metalu (rzeźba Józefa Wilkonia). Podziw budzi trąbita beskidzka prawie czterometrowej długości. Jeszcze bardziej egzotycznie brzmią nazwy innnych instrumentów: gajdzicy, kozy podhalańskiej, gajdy istebniańskiej, okaryny kamiennej i glinianej, drumli, szofara baraniego, szofara z antylopy. Trudno nam wypowiedzieć same nazwy, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie wygląd i brzmienie tych instrumentów. Niepowtarzalną okazją, by zobaczyć na żywo te wyjątkowe dzieła ludzkich rąk, jest koncert Joszko Broda Open.

Utwory wykonywane podczas koncertu to przede wszystkim opracowania tematów z kręgu kulturowego Karpat, w szczególności z Beskidu Śląskiego, obszaru przenikania się wielu kultur: polskiej, morawskiej, węgierskiej, czeskiej, słowackiej, żydowskiej, cygańskiej, niemieckiej; regionu o trudnej historii, gdyż (jako część Śląska Cieszyńskiego) znajdował się ponad 600 lat poza granicami Polski. Jest to miejsce, gdzie Joszko wychował się i rozpoczął swoją muzyczną drogę, która w 1993 roku doprowadziła go do spotkania z Wojciechem Waglewskim i zespołem Voo Voo. Spotkanie zaskutkowało powstaniem pierwszego projektu łączącego ortodoksyjną muzykę ludową z nowoczesnymi brzmieniami – Voo Voo i górale. Owocem tego spotkania jest dziś także projekt Joszko Broda Open.

foto

film

audio

Posłóchejcie kameradzi
  • Doliny, doliny
  • Posłóchejcie kamaradzi
  • Idzie łowcior gruniym
  • Drumla
  • Pójmy spać