Joszko Broda – bio

Joszko Broda

11 września 2018

polski muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor

Urodził się w 1972 roku, w Istebnej, wsi położonej w Beskidzie Śląskim. Od najmłodszych lat, podpatrując mistrzów muzyki źródłowej: ojca – muzyka Józefa Brodę, a także grającego na instrumentach beskidzkich Jana Sikorę „Gajdosza”, zdobywał niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych (m.in. drumli, okarynie, fujarach – postnej, sałaskiej, pięciootworowej, sześciootworowej, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, kozie podhalańskiej, a także na tak niezwykłych instrumentach, jak liść, słomka i trzcina). Już w wieku czterech lat zaczął u boku ojca koncertować w Polsce i za granicą. Dziś trudno zliczyć zagrane przez Joszka koncerty, odbyte tournée, współtworzone projekty i zespoły, przeprowadzone warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, wydane płyty, zdobyte nagrody. Swój sukces artystyczny Joszko zawdzięcza nie tylko talentowi muzycznemu i ogromnemu wysiłkowi włożonemu w doskonalenie swoich zdolności, ale przede wszystkim swojemu pochodzeniu, kulturze, w której się wychował. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji Joszka Brody.

Kariera i działalność

Rok 1993, a dokładniej festiwal Euro Folk w Sanoku, okazał się przełomem w muzycznej karierze Joszka, któremu bezapelacyjnie przyznano wygraną w niemalże wszystkich kategoriach i wyróżniono nagrodą Grand Prix. Po tym sukcesie muzyk z Istebnej od razu rozpoczął współpracę z wieloma cenionymi artystami i osobami związanymi ze środowiskiem muzycznym: z Wojciechem Ossowskim, redaktorem radiowej Trójki; Wojciechem Waglewskim – liderem zespołu Voo Voo (właśnie z zespołem Voo Voo Joszko koncertuje w latach 1993–1995 i gra na płycie „Zapłacono”). Do grona artystów sympatyzujących i współpracujących z Joszkiem dołączyli także: rodzina Pospieszalskich, zespół Raz Dwa Trzy, Antonina Krzysztoń, Anna Maria Jopek, Grażyna Auguścik, Janusz Grzywacz, Joachim Mencel, Robert Friedrich, Adam Bałdach, Dima Gorelik, Michał Barański, Frank Parker oraz węgierscy muzycy z zespołu Teka i Muzsikas.

Joszko wziął udział w licznych nagraniach studyjnych prowadzonych przez europejskie instytucje kulturalne. Efektem tych nagrań są m.in. płyty: „Beskidy”, wydana przez Polskie Radio w serii „Muzyka Źródeł” (1997), oraz „Pologne”, wydana przez francuską wytwórnię Radia Ocora w prestiżowej serii dokumentującej muzykę ludową z całego świata. Artysta przyczynił się do powstania ujmujących fragmentów muzyki filmowej – poprzez pracę u boku reżysera filmów animowanych Leszka Gałysza i kompozytorów muzyki filmowej, między innymi Michała Lorenca.

Na uwagę zasługuje wieloletnia znajomość artystyczna Joszka Brody ze światowej sławy ilustratorem i rzeźbiarzem, Józefem Wilkoniem. Owocem przyjaźni były liczne wernisaże, które Joszko ubogacił muzyką graną na żywo. Twórczość obu artystów doskonale uzupełnia się – obaj czerpią inspirację z podobnych źródeł. Joszko miał także zaszczyt stworzyć oprawę muzyczną części koncertu (w którym udział wzięli m.in. Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Tomasz Stańko, Jan Gaca, Józef Pańczak) dedykowanego Józefowi Wilkoniowi z okazji wręczenia mu nagrody „Złote Berło” w 2010 roku.

W roku 1996 Joszko Broda uczestniczył w nagraniu płyty „Przyjdź” i został członkiem rockowego zespołu 2Tm2,3, założonego przez Roberta Friedricha, Tomasza Budzyńskiego i Dariusza Malejonka. Od roku 1999 nagrywał płyty z Arką Noego i koncertował z tym zespołem w różnych miejscach Polski i świata, także w Watykanie – zagrał dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji w auli Pawła VI.

Od roku 1998 artysta zaczął realizować własne produkcje muzyczne, do których należą: „Jałmużna Postna” – płyta z 2000 roku, nagrana w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie; polsko-węgierski album „Posłóchejcie Kamaradzi” (2004), zajmujący znaczące miejsce w gatunku World Music; a także dorobek Dzieci z Brodą – dziecięcego zespołu stworzonego wraz z żoną, Deborą, która jest autorką tekstów i muzyki, a także producentką i reżyserem teledysków. Działalność Joszka, Debory i ich zespołu – albumy: „Normalnie szok!” (2002), „Halo halo Dzieci Europy” (2003), „Czuwaj Wiaro!” (2004), „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu” (2007), „Potwory wyłażą z nory” (2009) – oprócz pozytywnych recenzji muzycznych zbiera także wyrazy uznania za troskę o wychowanie młodych pokoleń w duchu patriotyzmu oraz za wkład w zachowywanie nieocenionego polskiego dziedzictwa kulturowego.

Co więcej, Joszko wykorzystał swoje umiejętności oraz doświadczenie pedagogiczne i zrealizował ponad 150 warsztatów autorskich, z których korzysta wiele placówek w kraju i za granicą, skupiających dzieci i młodzież. Inspiracją do zorganizowania warsztatów było m.in. przekonanie, iż muzyka jest drogą do porozumienia między ludźmi niezależnie od wieku.

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Jeśli chcesz mi towarzyszyć i otrzymywać informacje o nowych wpisach na blogu, zapraszam do zapisania się do newslettera. To bardzo ważne, żeby teraz na początku poczuć wiatr w żaglach, dlatego Twoja subskrypcja będzie dla mnie czymś więcej niż tylko powiększeniem audytorium bloga. Będzie dawką energii, która daje twórczą moc.

Dziękuję i odwdzięczam się przekazaniem dostępu do niepublikowanego wcześniej utworu. Mój ulubiony utwór „Doliny” na mojej ulubionej, starszej ode mnie fujarce w Es, wykonanej przez mojego tatę.


 

0 0 votes
Article Rating
Zasubskrubuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

 

← Wróć na stronę główną bloga

Nowy album

Człowiek z lasu

Joszko Broda solo - Człowiek z lasu
Zamów już dziś
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content