Joszko Broda BIO

Lech Kurant

6 sierpnia 2018

Joszko Broda – muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Sukces artystyczny, co zawsze podkreśla, zawdzięcza przede wszystkim swojemu pochodzeniu, kulturze, w której się wychował. Prywatnie – mąż Debory Brody, ojciec dziesięciorga dzieci, człowiek z lasu.

Urodził się w 1972 roku, w Istebnej, wsi położonej w Beskidzie Śląskim. Występuje od 4 roku życia. Muzyki uczył się od mistrzów: ojca – Józefa Brody, a także grającego na instrumentach beskidzkich Jana Sikory „Gajdosza”. Tak zdobywa niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych (m.in. drumli, okarynie, fujarach – postnej, sałaskiej, pięciootworowej, sześciootworowej, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, kozie podhalańskiej, a także na tak niezwykłych instrumentach jak liść, słomka czy trzcina).

Pierwszy własny zespół, Paulinka czy jak chcą niektórzy Jedenastu Jadowitych Juhasów zakłada w Zakopanem, z kolegami z liceum (obecny Zakopower). Przełomem w karierze muzycznej jest jednak rok 1993 i festiwal Euro Folk w Sanoku. Joszko wygrywa w niemalże wszystkich kategoriach i zdobywa nagrodę Grand Prix. Po tym sukcesie rozpoczyna współpracę m.in. z Wojciechem Ossowskim z radiowej Trójki, Wojciechem Waglewskim – liderem zespołu Voo Voo (Voo Voo i górale), rodziną Pospieszalskich, zespołem Raz Dwa Trzy, Anną Marią Jopek, Januszem Grzywaczem, Frankiem Parkerem, węgierskimi muzykami z zespołu Teka i Muzsikas a także Józefem Wilkoniem, światowej sławy ilustratorem i rzeźbiarzem, Leszkiem Gładyszem, reżyserem filmów animowanych i wieloma kompozytorami muzyki filmowej. Najbardziej ceni sobie pracę z Michałem Lorencem („Wszystko będzie dobrze”, „Wino truskawkowe” , „Pokój w duszy”).

Artysta bierze udział w licznych nagraniach studyjnych prowadzonych przez europejskie instytucje kulturalne. Tak powstają płyty: „Beskidy”, wydana przez Polskie Radio w serii „Muzyka Źródeł” (1997), oraz „Pologne”, wydana przez francuską wytwórnię Radia Ocora w prestiżowej serii dokumentującej muzykę ludową z całego świata.

Lata 90. to okres bardzo intensywnej pracy : Joszko uczestniczy w nagraniu krążka „Przyjdź”, zostaje członkiem rockowego zespołu 2Tm2,3, założonego przez Roberta Friedricha, Tomasza Budzyńskiego i Dariusza Malejonka, nagrywa płyty z Arką Noego i koncertuje z tym zespołem w różnych miejscach Polski i świata, także w Watykanie – gdzie zagrał dla samego Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji w auli Pawła VI. Od roku 1998 artysta realizuje własne produkcje muzyczne: „Jałmużna Postna” – płyta z 2000 roku, nagrana w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie czy polsko-węgierski album „Posłóchejcie Kamaradzi” (2004). Wraz z żoną Deborą, autorką tekstów i muzyki, a także producentką i reżyserem teledysków, tworzy zespół dziecięcy Dzieci z Brodą. Albumy: „Normalnie szok!” (2002), „Halo halo Dzieci Europy” (2003), „Czuwaj Wiaro!” (2004), „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu” (2007), „Potwory wyłażą z nory” (2009) zbierają bardzo dobre recenzje. Joszko lubi pracować z dziećmi. Mówi: „muzyka jest drogą do porozumienia między ludźmi niezależnie od wieku” i tworzy dla nich autorskie warsztaty.

Cały czas intensywnie koncertuje i pracuje nad nowym projektem „Człowiek z lasu”. Wychowany wśród istebniańskich lasów muzyk zaprasza słuchaczy do swojego świata, w leśne i górskie przestrzenie, gdzie etniczne instrumenty współgrają z dźwiękami natury, gdzie wszystko ma swoje miejsce i gdzie każdy może usłyszeć siebie.

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Jeśli chcesz mi towarzyszyć i otrzymywać informacje o nowych wpisach na blogu, zapraszam do zapisania się do newslettera. To bardzo ważne, żeby teraz na początku poczuć wiatr w żaglach, dlatego Twoja subskrypcja będzie dla mnie czymś więcej niż tylko powiększeniem audytorium bloga. Będzie dawką energii, która daje twórczą moc.

Dziękuję i odwdzięczam się przekazaniem dostępu do niepublikowanego wcześniej utworu. Mój ulubiony utwór „Doliny” na mojej ulubionej, starszej ode mnie fujarce w Es, wykonanej przez mojego tatę.


 

0 0 votes
Article Rating
Zasubskrubuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

 

← Wróć na stronę główną bloga

Nowy album

Człowiek z lasu

Joszko Broda solo - Człowiek z lasu
Zamów już dziś
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content