zespół dziecięcy założony przez Joszka Brodę i jego żonę Deborę

Dzieci z Brodą to jeden z najpopularniejszych zespołów dziecięcych w Polsce. Twórczość grupy, choć kierowana głównie do dzieci, potrafi zachwycić wszystkich – niezależnie od wieku – swoim folkowym, ale nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniem. Dziecięcym śpiewom towarzyszy gra i wokal profesjonalnych muzyków, przede wszystkim Joszka Brody, który urozmaica utwory niezwykłymi instrumentami etnicznymi (cymbały węgierskie, altówka węgierska, kobza ośmiostrunową czy utogordonia). Swojego talentu małym artystom użyczają także: Wojciech Waglewski, Kayah, Darek Malejonek, Antonina Krzysztoń, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Janusz Yanina Iwański, Cezary Paciorek, Piotr „Stopa” Żyżelewicz a także znakomici muzycy z Węgier i Słowacji, artyści flamenco oraz górale z Istebnej i Koniakowa (rodzinnych stron Joszka).

Wszystko zaczęło się od kolęd. W 1998 roku Joszko zaczął angażować dzieci do zespołu „Kolędy z Brodą”. Pomysł wspólnego kolędowania doceniła Telewizja Polska i zaproponowała w roku 2000 nagranie teledysku do kolędy „Śliczna Panienka”. Przedsięwzięcie to zainspirowało Joszka i Deborę Brodów do stworzenia zespołu dziecięcego. Nowo powstała grupa zaczęła wkrótce współpracować z telewizyjnym programem „Ziarno”, co zaowocowało nagraniem dziesięciu teledysków do pierwszej płyty „Normalnie szok!” wydanej w 2002 roku. Rok później została wydana płyta „Halo halo dzieci Europy” z piosenkami opartymi na kompozycjach inspirowanych muzyką folkową i etniczną Starego Kontynentu, zaśpiewanymi w jedenastu językach europejskich przez małych wykonawców z wielu krajów.

Trzecią pozycją w dyskografii Dzieci z Brodą jest płyta „Czuwaj Wiaro!” (2004), na której dzieci śpiewają piosenki z czasów Powstania Warszawskiego, a nagrane do piosenek teledyski zostały włączone do stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2007 roku, w wyniku intensywnego castingu przeprowadzonego w wielu małych miejscowościach województwa lubelskiego (udział wzięło ok. 12 tysięcy dzieci), skład zespołu powiększył się i, dzięki pomocy polskiego językoznawcy, etnolingwisty i folklorysty, profesora Jerzego Bartmińskiego, na rynku pojawiła się kolejna płyta – „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu”. Do życia zostały przywrócone piękne i niemal całkowicie zapomniane kolędy z terenów Lubelszczyzny. Zespół zagościł ponownie w studiu nagraniowym w 2008 roku, by stworzyć płytę inną niż dotychczas, zagraną z ostrym, miejscami rockowym pazurem – mowa o krążku „Potwory wyłażą z nory” (2009). Dzieci z Brodą mają na swoim koncie także rozpoznawalne single, np.: teledysk z piosenką „Podziel się”, który po dziś dzień, począwszy od 2003 roku, towarzyszy ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”; piosenkę „Benedetto”, napisaną i zaśpiewaną z okazji wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku; czy utwór „Droga do nieba” (2010) nagrany wraz z Marcinem Pospieszalskim dla „Małego Gościa Niedzielnego”. Piosenki Dzieci z Brodą zostały obficie zilustrowane teledyskami. Dwa z nich – teledyski do piosenek „Hej ruku andi” (2003) i „Powory wyłażą z nory” (2009) – zostały wyróżnione prestiżową nagrodą pierwszego miejsca na festiwalu Yach Film.

Zespół cały czas koncertuje i wciąż się rozwija. Pierwotny skład grupy to już dorośli ludzie, którzy… na próby przyprowadzają dziś młodsze rodzeństwo.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content